alk_m
drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Март 2015
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Започна 41та Шаховска Олимпијада

Денес во Норвешкиот град Тромсо започнува 41та Шаховска Олимпијада. Нашите репрезентации отпатуваа во следните состави: Повеќе

#000000

Претседателот на ФИДЕ ја посети Македонија

Претседателот на светската шаховска федерација ФИДЕ, Кирсан Иљумжинов, гостуваше во Македонија при што оствари средби со раководството на ШФМ, претседателот на МОК Васил Тупурковски и со директорот на АМС Марјан Повеќе

#000000

Младите на Алкалоид настапија во Грција

На 12 и 13 Април во Никити (Халкидики - Грција) се одржа „3-от Рапид Балкански Шаховски Фестивал 2014“. Се играа 10 кола со темпо на игра 2 x 15 мин Повеќе

#000000

Георгиев победник на Карпош 2014

Еден од најсилните ОПЕН турнири во светот, Карпош 2014, заврши со триумф на ВМ Кирил Георгиев од Бугарија. Поранешниот македонски репрезентативец се покажа во вистинско светло Повеќе

#000000
http://chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/912103tromso.jpg
http://chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/330902ilumzinov_ams.JPG
http://chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/495705sitonia.JPG
http://chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/181894karposbaner14.jpg
thumbnailthumbnailthumbnailthumbnail
Отворен турнир во брзопотезен шах, Скопје, 14 март 2015 PDF Печати
Недела, 15 Март 2015 11:01

Турнирите во брз шах, како и секогаш, предизвикуваат голем интерес кај шахистите и љубителите на древната игра.

Шаховскиот клуб Алкалоид  чини се како организатор секој следен шаховски настан да биде на што повисоко ниво.Овојпат на блицот учествуваа вкупно 123 шахисти од Македонија и соседните земји.

Се одиграа 13 кола, со темпо на игра 3 минути по играч, со додаток од 2 секунди за секој потег, почнувајќи од првиот.

Победи Филип Панчевски со 11 пред Дејан Стојановски со 10 поени. Двајцата интернационални мајстори се најмладите шахисти од првиот состав на ШК Алкалоид и можеби не зачудува што беа и најбрзи.

P3140011

Покрај редовните и специјални парични награди, беа поделени безброј подароци од асортиманот производи на Алкалоид АД-Скопје.

Деталите за турнирот се достапни на следниот линк

http://www.chess-results.com/tnr162336.aspx?lan=1

Табела

Повеќе...
 
КАРПОШ ОПЕН 2015 PDF Печати
Четврток, 26 Февруари 2015 13:55

Karpos Open 2015_banner

Еден од најпознатите опен турнири во Европа, Карпош Опен 2015, се одржува во Скопје од 27 март до 03 април 2015 година, во хотел "Александар Палас".

Организатори се Општина Карпош и Шаховскиот клуб Гамбит Асеко-СЕЕ.

Во 9 (девет) кола по Швајцарски систем, темпо на игра е 90 минути за 40 потези по играч и 30 минути до крајот на партијата со додаток од 30 секунди за секој одигран потег, почнувајќи од првиот.

Наградниот фонд од 16.000 € е поделен на 20 редовни и 18 специјални награди.

Листата на пријавени шахисти може да се види на ОВДЕ

 

Повеќе...
 
КАЛЕНДАР НА ШФМ за 2015 година PDF Печати
Понеделник, 16 Март 2015 09:37

 

sfm

По усогласување околу термините прецизиран е Календарот на ШФМ за 2015 година...

Повеќе...
 
Отворен турнир во брзопотезен шах АЛКАЛОИД 2015 PDF Печати
Вторник, 24 Февруари 2015 09:34

Турнирот ќе се одржи на 14 март (сабота), во хотел „Континентал" во Скопје, во организација на Шаховскиот клуб АЛКАЛОИД од Скопје.

Се играат 13(тринаесет) кола по Швајцарски систем, ФИДЕ варијанта, со темпо на игра 3 минути по играч со додаток од 2 секунди по потег, почнувајќи од првиот потег (3' + 2"). Важат Правилата на ФИДЕ за брзопотезен шах.

Пријавување на електронска пошта chessclub@alkaloid.com.mk или на лице место пред почетокот на турнирот 10:00-10:30. Пријавените учесници мора да го потврдат своето учество со присуство во салата за игра најдоцна  до 10:30 часот.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Лист 1 од 111