alk_m
drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Мај 2015
По Вт Ср Че Пе Са Не
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Започна 41та Шаховска Олимпијада

Денес во Норвешкиот град Тромсо започнува 41та Шаховска Олимпијада. Нашите репрезентации отпатуваа во следните состави: Повеќе

#000000

Претседателот на ФИДЕ ја посети Македонија

Претседателот на светската шаховска федерација ФИДЕ, Кирсан Иљумжинов, гостуваше во Македонија при што оствари средби со раководството на ШФМ, претседателот на МОК Васил Тупурковски и со директорот на АМС Марјан Повеќе

#000000

Младите на Алкалоид настапија во Грција

На 12 и 13 Април во Никити (Халкидики - Грција) се одржа „3-от Рапид Балкански Шаховски Фестивал 2014“. Се играа 10 кола со темпо на игра 2 x 15 мин Повеќе

#000000

Георгиев победник на Карпош 2014

Еден од најсилните ОПЕН турнири во светот, Карпош 2014, заврши со триумф на ВМ Кирил Георгиев од Бугарија. Поранешниот македонски репрезентативец се покажа во вистинско светло Повеќе

#000000
http://chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/912103tromso.jpg
http://chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/330902ilumzinov_ams.JPG
http://chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/495705sitonia.JPG
http://chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/181894karposbaner14.jpg
thumbnailthumbnailthumbnailthumbnail
Завршија Квалификациите за Екипно Првенство на Македонија за 2015 PDF Печати
Вторник, 26 Мај 2015 12:04

Убедлива победа на Гостивар во последниот решавачки меч.Заедно со екипата на 4-ти Ноември обезбеди учество на Екипното првенство на Македонија за 2015 година.

Повеќе...
 
КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕКИПНО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА ЗА 2015 PDF Печати
Понеделник, 18 Мај 2015 10:06

Во Скопје започнаа Квалификациите за Екипното првенство на Македонија за 2015 година.

коло 1, 16.05.2015

1.1

2

4-ти НОЕМВРИ, Битола

2½ - 3½

3

МШК ЦЕНТАР, Скопје

1

ПЕТРОВ Георги

2205

1 : 0

СИМЈАНОВСКИ Сашо

2254

2

ЧАПАНОВ Миле

2076

0 : 1

ИЛИЌ Љубомир

2189

3

КОСТАДИНОВСКИ Зоран

1980

0 : 1

КРСТЕВ Емил

2078

4

СЕЛКОВСКИ Жарко

2015

0 : 1

КРАЛЕВСКИ Александар

2117

5

ДИМОВ Даниел

1947

1 : 0

МИНОВСКИ Ѓорѓи

1897

6

КАЛЧОВСКИ Лазар

1951

½ : ½

ВЕЛЈАНОСКИ Андреј

1571

коло 2, 17.05.2015

2.1

1

ГОСТИВАР, Гостивар

2½ - 3½

2

4-ти НОЕМВРИ, Битола

1

СТЕФАНОВСКИ Душан

2324

½ : ½

ПЕТРОВ Георги

2205

2

ЈОВАНОСКИ Васко

2160

0 : 1

ЧАПАНОВ Миле

2076

3

ЗИБЕРИ Саид

0

½ : ½

КОСТАДИНОВСКИ Зоран

1980

4

ЛИКА Јакуп

1949

½ : ½

СЕЛКОВСКИ Жарко

2015

5

СТОЈКОСКИ Ацко

0

+ : -

ДИМОВ Даниел

1947

6

БАЈРАМИ Узеир

0

0 : 1

КАЛЧОВСКИ Лазар

1951

Интересни и неизвесни средби со многу воздишки.Последниот натпревар МШК Центар-Гостивар се игра на 24 мај (недела) 2015 година во просториите на Сојузот на слепи во Скопје, со почеток во 10:00 часот.


 
ЕКИПНО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА ЗА МЛАДИ ЈАХЈА КЕМАЛ ЈУНИОР PDF Печати
Петок, 08 Мај 2015 08:53
1. Екипното првенство на Македонија за млади (до 16 години) ќе се одржи за време на викендите во текот на мај и јуни 2015 година, во организација на Шаховската федерација на Македонија. Првите натпревари ќе се одиграат на 17 мај во Струга, а завршните на 07 јуни во Скопје.
2. Спонзор е Приватното Основно Училиште „Јахја Кемал Јуниор“ од Скопје, а Шаховската федерација на Македонија е технички организатор на натпреварите.
3. Право на учество имаат шаховски клубови, шаховски школи и други субјекти кои организирано се занимаваат со шаховска активност.
4. Екипите се составени од 4 (четири) млади шахисти и 2 (две) резерви.
5. Се игра по Бергеров (кружен) систем, секој со секого, по бод систем.
За победа во мечот (4:0; 3,5:0,5; 3:1 и 2,5:1,5) се добиваат 2 бода , а за нерешен резултат (2:2) се добива еден бод.При ист број на бодови одлучува:
  • Вкупен број на освоени поени
  • Резултат од меѓусебни средби
  • Подобар успех на сите табли на целото натпреварување (1.табла се бодува со 100 поени, 2.табла со 90 поени, 3.табла со 82 поени, 4.табла со 76 поени)
6. Темпо на игра е 15’ + 10“.Бројот на одиграни партии во еден ден зависи од бројот на пријавени екипи.
7. Најуспешните ќе бидат наградени со пригодни подароци.
8. Пријавување на екипите (email: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите ) најдоцна до 14 мај (четврток) 2015 година.
Расписот може да се погледне овде.
 
ОТВОРЕНО МЕЃУНАРОДНО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА 2015 PDF Печати
Понеделник, 04 Мај 2015 09:08

Banner-Full-MKD

ШАХОВСКА ФЕДЕРАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА

Број 21 - 15 /април 29, 2015 година

Документи / Documents:

Распис (МКД)

Regulations (ENG)

Струга, 22 август - 30 август 2015 година

  1. Отвореното меѓународно првенство на Македонија ќе се одржи во Струга, од 22.08. - 30.08. 2015 година, во хотел „ Дрим " , во организација на Шаховската федерација на Македонија.
  2. Турнирот ќе се игра по Швајцарски систем од 09 кола и ќе се рејтингува во ФИДЕ.
  3. Партиите се играат по следниот распоред:

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Лист 1 од 113