alk_m
drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Март 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
todor-mitrov-logo

АЛКАЛОИД Рапид Опен 2015

На 06 декември (недела) 2015 година, во хотел „Континентал“во Скопје, ќе се одржи традиционалниот турнир во забрзан шах АЛКАЛОИД Рапид Опен 2015. . Повеќе

#000000

Резултати од меѓународниот Шаховски Турнир МЕМОРИЈАЛ "ТОДОР МИТРОВ - ТИКАТА" 2015

На меѓународниот шаховски турнир "Шах без граници", Меморијал "Тодор Митров - Тиката" кој се одржа на 08.11.2015 година, во хотел "Александар Палас" во Скопје, нашите учесници постигнаа извонредни успеси. . Повеќе

#000000

European Chess Club Cup

31st European Chess Club Cup 20th European Chess Club Cup for women Skopje,18-24 October 2015 . Повеќе

#000000

Брзопотезен турнир на Општина Гази Баба

Брзопотезен турнир на Општина Гази Баба 31.10.2015, хотел „Континентал“, Скопје Во рамките на прославата на денот на Општина Гази Баба се одржа брзопотезен турнир со темпо на игра од Повеќе

#000000
http://chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/305628shah.png
http://chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/487110zx3.jpg
http://chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/241518eccc1.jpg
http://chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/911438GaziBaba.jpg
thumbnailthumbnailthumbnailthumbnail
КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕКИПНО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА ЗА 2015 PDF Печати
Понеделник, 18 Мај 2015 10:06

Во Скопје започнаа Квалификациите за Екипното првенство на Македонија за 2015 година.

коло 1, 16.05.2015

1.1

2

4-ти НОЕМВРИ, Битола

2½ - 3½

3

МШК ЦЕНТАР, Скопје

1

ПЕТРОВ Георги

2205

1 : 0

СИМЈАНОВСКИ Сашо

2254

2

ЧАПАНОВ Миле

2076

0 : 1

ИЛИЌ Љубомир

2189

3

КОСТАДИНОВСКИ Зоран

1980

0 : 1

КРСТЕВ Емил

2078

4

СЕЛКОВСКИ Жарко

2015

0 : 1

КРАЛЕВСКИ Александар

2117

5

ДИМОВ Даниел

1947

1 : 0

МИНОВСКИ Ѓорѓи

1897

6

КАЛЧОВСКИ Лазар

1951

½ : ½

ВЕЛЈАНОСКИ Андреј

1571

коло 2, 17.05.2015

2.1

1

ГОСТИВАР, Гостивар

2½ - 3½

2

4-ти НОЕМВРИ, Битола

1

СТЕФАНОВСКИ Душан

2324

½ : ½

ПЕТРОВ Георги

2205

2

ЈОВАНОСКИ Васко

2160

0 : 1

ЧАПАНОВ Миле

2076

3

ЗИБЕРИ Саид

0

½ : ½

КОСТАДИНОВСКИ Зоран

1980

4

ЛИКА Јакуп

1949

½ : ½

СЕЛКОВСКИ Жарко

2015

5

СТОЈКОСКИ Ацко

0

+ : -

ДИМОВ Даниел

1947

6

БАЈРАМИ Узеир

0

0 : 1

КАЛЧОВСКИ Лазар

1951

Интересни и неизвесни средби со многу воздишки.Последниот натпревар МШК Центар-Гостивар се игра на 24 мај (недела) 2015 година во просториите на Сојузот на слепи во Скопје, со почеток во 10:00 часот.


.
 
ЕКИПНО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА ЗА МЛАДИ ЈАХЈА КЕМАЛ ЈУНИОР PDF Печати
Петок, 08 Мај 2015 08:53
1. Екипното првенство на Македонија за млади (до 16 години) ќе се одржи за време на викендите во текот на мај и јуни 2015 година, во организација на Шаховската федерација на Македонија. Првите натпревари ќе се одиграат на 17 мај во Струга, а завршните на 07 јуни во Скопје.
2. Спонзор е Приватното Основно Училиште „Јахја Кемал Јуниор“ од Скопје, а Шаховската федерација на Македонија е технички организатор на натпреварите.
3. Право на учество имаат шаховски клубови, шаховски школи и други субјекти кои организирано се занимаваат со шаховска активност.
4. Екипите се составени од 4 (четири) млади шахисти и 2 (две) резерви.
5. Се игра по Бергеров (кружен) систем, секој со секого, по бод систем.
За победа во мечот (4:0; 3,5:0,5; 3:1 и 2,5:1,5) се добиваат 2 бода , а за нерешен резултат (2:2) се добива еден бод.При ист број на бодови одлучува:
  • Вкупен број на освоени поени
  • Резултат од меѓусебни средби
  • Подобар успех на сите табли на целото натпреварување (1.табла се бодува со 100 поени, 2.табла со 90 поени, 3.табла со 82 поени, 4.табла со 76 поени)
6. Темпо на игра е 15’ + 10“.Бројот на одиграни партии во еден ден зависи од бројот на пријавени екипи.
7. Најуспешните ќе бидат наградени со пригодни подароци.
8. Пријавување на екипите (email: Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите ) најдоцна до 14 мај (четврток) 2015 година.
Расписот може да се погледне овде.
.
 
ОТВОРЕНО МЕЃУНАРОДНО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА 2015 PDF Печати
Понеделник, 04 Мај 2015 09:08

Banner-Full-MKD

ШАХОВСКА ФЕДЕРАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА

Број 21 - 15 /април 29, 2015 година

Документи / Documents:

Распис (МКД)

Regulations (ENG)

Струга, 22 август - 30 август 2015 година

  1. Отвореното меѓународно првенство на Македонија ќе се одржи во Струга, од 22.08. - 30.08. 2015 година, во хотел „ Дрим " , во организација на Шаховската федерација на Македонија.
  2. Турнирот ќе се игра по Швајцарски систем од 09 кола и ќе се рејтингува во ФИДЕ.
  3. Партиите се играат по следниот распоред:

.

Повеќе...
 
ПРВЕНСТВА НА МАКЕДОНИЈА за млади за 2015 година за девојчиња и момчиња (до 08,10,12,14,16 и 18 години) PDF Печати
Понеделник, 04 Мај 2015 08:55

sfm

1. Првенствата на Македонија за млади ќе се одржат во Струга, од 17-22 јуни 2015 година, во хотел „Дрим", во организација на Шаховската федерација на Македонија.

2. Пријави за учество на Првенствата на Македонија за млади за 2015 година.

2.1.Пријавите за учество (со име и презиме и дата на раѓање)  треба да се испратат на       е-маил Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите најдоцна до 16 јуни 2015 година.

2.2.Пријавените учесници мора да го потврдат своето учество со присуство во салата за игра на 17 јуни (среда) 2015 година  до 15,30 часот.

2.3.Првото коло почнува во 16,30 часот.

3. Право на учество имаат девојчиња и момчиња, кои со годината на раѓање одговараат на својата група и помлади, државјани на Република Македонија.Како доказ за година на раѓање ќе послужи лична карта, ученичка книшка со слика за учебната 2014/2015 година или извод од книгата на родени.

4. Шахист или шахистка може да настапи само во една категорија.

5. Момчињата и девојчињата, според годината на раѓање, ќе играат одделни турнири ако има најмалку 4(четири) шахисти или шахистки во категорија.

6. Партиципацијата за учество е 250,00 денари.

  1. Цени на услуги во хотел „Дрим" :

· полн пансион - 1.595,00 денари по лице на ден во двокреветна,

трокреветна или четворокреветна соба.

Пансионот започнува на 16 јуни со вечера, а завршува со ручек на 22 јуни 2015 година. Корисникот на услугата се обврзува плаќањето да го изврши пред почетокот на натпреварите, на лице место во готово или на фактура.

Инекс Дрим АД, жиро сметка : 210040717190136

Депонент: НЛБ Тутунска банка АД-Скопје

8. Првенствата ќе се играат во зависност од бројот на учесници, по Швајцарски или по Бергеров систем.

9. Бројот на одиграни партии и времето на одигрување ќе бидат одредени исто така во зависност од бројот на учесници по категории.Организаторот, по потреба, го задржува правото да одржи и две кола во еден ден.

  1. Првенствата се играат според Правилата за игра на ФИДЕ.

11. Темпо на игра е 90 минути по играч за цела партија, со додаток од 30 секунди за секој потег, почнувајќи од првиот.

  1. Победнички трофеи ќе им бидат поделени на најуспешните.
  2. Победниците по категории се стекнуваат со право да ја претставуваат Македонија на Европското и Светското првенство за млади во 2015 година.

Расписот може да го разгледате овде.
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Лист 10 од 122