alk_m
drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo

АЛКАЛОИД Рапид Опен 2015

На 06 декември (недела) 2015 година, во хотел „Континентал“во Скопје, ќе се одржи традиционалниот турнир во забрзан шах АЛКАЛОИД Рапид Опен 2015. . Повеќе

#000000

Резултати од меѓународниот Шаховски Турнир МЕМОРИЈАЛ "ТОДОР МИТРОВ - ТИКАТА" 2015

На меѓународниот шаховски турнир "Шах без граници", Меморијал "Тодор Митров - Тиката" кој се одржа на 08.11.2015 година, во хотел "Александар Палас" во Скопје, нашите учесници постигнаа извонредни успеси. . Повеќе

#000000

European Chess Club Cup

31st European Chess Club Cup 20th European Chess Club Cup for women Skopje,18-24 October 2015 . Повеќе

#000000

Брзопотезен турнир на Општина Гази Баба

Брзопотезен турнир на Општина Гази Баба 31.10.2015, хотел „Континентал“, Скопје Во рамките на прославата на денот на Општина Гази Баба се одржа брзопотезен турнир со темпо на игра од Повеќе

#000000
http://chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/305628shah.png
http://chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/487110zx3.jpg
http://chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/241518eccc1.jpg
http://chess.com.mk/components/com_gk2_photoslide/images/thumbm/911438GaziBaba.jpg
thumbnailthumbnailthumbnailthumbnail
КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕКИПНО ПРВЕНСТВО НА МАКЕДОНИЈА ЗА 2015 PDF Печати
Среда, 29 Април 2015 09:16

Пријавени екипи

I. МШК ЦЕНТАР - Скопје
1) СИМЈАНОВСКИ Сашо
2) ИЛИЌ Љубомир
3) КРСТЕВ Емил
4) КРАЛЕВСКИ Александар
5) МИНОВСКИ Ѓорѓи
6) ЕФРЕМОВСКИ Горан
7) КОТЛАРОВСКИ Игор
8) УЗУНОВСКИ Виктор
9) ЈОВЧЕВ Ристе
10) ВЕЛЈАНОСКИ Андреј
II. ШК ГОСТИВАР - Гостивар
1) СТЕФАНОВСКИ Душан
2) ЈОВАНОСКИ Васко
3) ЗИБЕРИ Саид
4) ИЛИЌ Михајло
5) ЛИКА Јакуп
6) СТОЈКОСКИ Ацко
7) БАЈРАМИ Узеир
8) ШУАИБИ Дритан
9) САЛМАНИ Ахмет
10) САЛИ Осман
III.    ШК „4-ти НОЕМВРИ" - Битола
1) ПЕТРОВ Георги
2) ЧАПАНОВ Миле
3) КОСТАДИНОВСКИ Зоран
4) СЕЛКОВСКИ Жарко
5) ДИМОВ Даниел
6) КАЛЧОВСКИ Лазар
7) АТАНАСОВ К. Санде
8) ДИМОВ Трајче
9) ЏЕМАИЛИ Хамди
10) МИШЕВСКИ Благој


.
 
Распис Квалификациите за Екипното првенство на Македонија за 2015 година PDF Печати
Понеделник, 06 Април 2015 15:59

Р А С П И С

За Квалификациите за Екипното првенство на Македонија за 2015 година

  1. Во квалификациите за Екипното првенство на Македонија за 2015 година имаат право да настапат  регистрирани екипи во ШФМ за 2015 година, кои ќе го пријават своето учество  најдоцна до 27 април (понеделник) 2015 година.

  1. Годишната регистрација на клубовите од 3.000,00 денари треба да се уплати на сметката на            

    Шаховски сојуз на Град Скопје

Сметка: 210065884680156

НЛБ Тутунска банка АД - Скопје

.

Повеќе...
 
Карпош Опен 2015, извештај PDF Печати
Недела, 05 Април 2015 10:31

Иванишевиќ победник на Карпош Опен 2015

Јубилејниот, 5-ти по ред, Карпош Опен 2015 заврши со победа на српскиот велемајстор Иван Иванишевиќ, кој освои поени.Решавачка беше неговата победа во осмото коло против Зденко Кожул, поранешен европски првак и победник на третиот Карпош Опен во 2013 година.


Karpos Open 2015_winner

На турнирот учествуваа 234 шахисти од 27 држави.Меѓу нив 99 се носители на меѓународни титули, од кои 34 со највисоката велемајсторска титула.

Наградниот фонд од 16.000 € беше поделен на 20 редовни и 20 специјални награди.

Одличен настап на нашиот најперспективен шахист, 17 годишниот ФИДЕ мајстор Никола Николовски.

.

Повеќе...
 
Отворен турнир во брзопотезен шах, Скопје, 14 март 2015 PDF Печати
Недела, 15 Март 2015 11:01

Турнирите во брз шах, како и секогаш, предизвикуваат голем интерес кај шахистите и љубителите на древната игра.

Шаховскиот клуб Алкалоид  чини се како организатор секој следен шаховски настан да биде на што повисоко ниво.Овојпат на блицот учествуваа вкупно 123 шахисти од Македонија и соседните земји.

Се одиграа 13 кола, со темпо на игра 3 минути по играч, со додаток од 2 секунди за секој потег, почнувајќи од првиот.

Победи Филип Панчевски со 11 пред Дејан Стојановски со 10 поени. Двајцата интернационални мајстори се најмладите шахисти од првиот состав на ШК Алкалоид и можеби не зачудува што беа и најбрзи.

P3140011

Покрај редовните и специјални парични награди, беа поделени безброј подароци од асортиманот производи на Алкалоид АД-Скопје.

Деталите за турнирот се достапни на следниот линк

http://www.chess-results.com/tnr162336.aspx?lan=1

Табела

.

Повеќе...
 
<< Почеток < Пред 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следно > Крај >>

Лист 11 од 122