drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Јануари 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
todor-mitrov-logo
Две нови меѓународни титули за наши шахисти PDF Печати
Четврток, 11 Декември 2008 14:04

На 79. Конгрес на FIDE кој се одржа во Дрезден за време на одржувањето на шаховската Олимпијада, верификувани се освоените меѓународни титули на двајца наши шахисти, Филип Панчевски ( титула Интернационален мајстор ) и Иван Кочовски ( титула FIDE судија ). .

 

По освојувањето на трите норми за Интернационален Мајстор на турнирите во Калитеа, Грција 2003,  Охрид 2006 и Белград, Србија 2008, и потребниот рејтинг од 2400 поени, Филип Панчевски ги комплетираше сите услови за освојување на оваа меѓународна титула. Му посакуваме уште поголеми успеси и достигнување на најпрестижната, Велемајсторска титула.


filip


 

 

FIDE мајсторот и стручен секретар при ШФМ Иван Кочовски, после многу одсудени првенства и турнири во Македонија како и надвор, доби уште една титула: FIDE судија. После ова признание од страна Светската шаховска федерација, Иван Кочовски е моментално единствениот наш FIDE судија.

 

kocovski1


 

 

Честитки и за двајцата!