drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Шаховски турнири за млади (2) PDF Печати
Четврток, 01 Јануари 2009 19:45
1. Во организација на Шаховската Школа “ Гамбит” од Скопје од 16-01-2009 (Петок) со почеток од 11 часот до 18-01-2009  ќе се одржат два турнири во шах. Право на настап на првиот турнир имаат деца од 10 год. и помлaди а на вториот турнир деца од 14 год. и помлади.

2. Турнирот се игра по швајцарски систем од 6 круга, со темпо на игра од 1 час по играч, со додаток од 10 секунди за секој одигран потег. Запишувањето на потезите е задолжително до крајот на партијата. .

3. При делба на место одлучува

а)  Прогрес
б)  Бухолц
в)  Поголем број на победи
г)  Меѓусебна средба
д) Ждрепка

4. Уписнината изнесува 150 денари и се уплаќа пред почетокот на турнирот.

5. За тројцата првопласирани се обезбедени Пехар, Медали, Дипломи и Шаховски книги.

6. Судија на турнирот е Владимир Владимиров од Скопје

7. Пријавување за турнирите се врши на тел. 076/425-180  и  075/475-051Скопје, 01.01 2008
Ш.Ш. “Гамбит“ - Скопје