drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Предлог календар на ШФМ за 2009 PDF Печати
Петок, 09 Јануари 2009 00:33

Го објавуваме предлог - календарот на Шаховската федерација на Македонија за 2009 година. Веднаш по неговото усвојување, се разбира со евентуални промени, ќе биде објавен и официјалниот натпреварувачки календар за оваа година. .

 

Домашни натпревари

1.

Првенство на Скопје за момчиња и девојчиња до 14 години

март

2.

Првенство на Македонија за момчиња и девојчиња до 8 години

март,април

3.

Квалификации за Екипно првенство на Македонија

април

4.

Екипен Куп на Македонија

13.05.-17.05.

5.

Првенство на Македонија за момчиња и девојчиња ( до 10,12 и 14 години )

17.06.-23.06.

6.

Првенство на Македонија за момчиња и девојчиња ( до 16 и 18 години )

24.06.-30.06.

7.

Првенство на Македонија за жени

10.07.-16.07.

8.

Првенство на Македонија за мажи

18.07.-26.07.

9.

Екипно првенство на Македонија

10.08.-16.08.

10.

Отворено меѓународно првенство на Скопје,Опен Скопје ?

07.11.-15.11.

Меѓународни натпревари

1.

Поединечно европско првенство(мажи),Будва,Црна Гора

05.03.-19.03.

2.

Поединечно европско првенство(жени),Ст.Петерсбург,Русија

07.03.-21.03.

3.

Европско поединечно првенство за млади до 08 години,Батуми,Грузија

04.06.-15.06.

4.

Европски поединечни првенство за млади(10-18),Порто Сан Џорџо,Италија

31.08.-09.09.

5.

Куп на европски шампиони(м+ж),Струга,Македонија

03.10.-11.10.

6.

Европско екипно првенство(м+ж),Нови Сад,Србија

21.10.-31.10.

7.

Светски поединечни првенство за млади,Анталија,Турција

11.11.-23.11.

 

 

 

 

 


Скопје, 08.01 2009

Шаховска федерација на Македонија

Иван Кочовски, стручен секретар