drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Брзопотезни турнири на ШК „Гамбит“ PDF Печати
Петок, 20 Февруари 2009 16:46

Во просториите на шаховскиот клуб „Гамбит“ од Скопје на 19.02 2009 се одржа брзопотезен турнир на кој зедоа учество 11 шахисти, а првото место го освои ИМ Орце Данчевски од ШК „Гамбит“. .


Трката околу првото место беше крајно неизвесна и заврши со делба на првото место помеѓу Орце Данчевски и Зоран Танчев од шаховскиот клуб „Карпош“. И двајцата имаа по 8.5 поени, додека третото место му припадна на ФМ Зоран Стојчевски од ШК „Гамбит“.


Комплетната бергер-табела можете да ја преземете овде: gambitcuger1.zip

 

Судија на турнирот беше Владимир Владимиров од Скопје.


Брзопотезни турнири ќе се одржуваат секој четврток во шаховскиот клуб „Гамбит“, а секоја среда и петок во шаховскиот клуб „Карпош“. Од двата клуба ги покануваат сите шахисти и љубители на шаховската игра да земат учество на турнирите.