drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Брзопотезни турнири во организација на ШК „Карпош“ PDF Печати
Недела, 29 Март 2009 18:49

Во новите простории на шаховскиот клуб Карпош, на 27.03 2009 (петок) се одржа брзопотезен турнир на кој зедоа учество 11 шахисти. Првото место очекувано му припадна на ИМ Дејан Стојановски. .


Борбата за првите три места беше интересна до самиот крај. Стојановски забележа 1.5 поен во двете партии со директните конкуренти и не дозволи изненадување. Второто место заслужено му припадна на Зоран Танчев, а третото на Ристе Менкиноски.


stojanovski1

Неприкосновен на брзопотезните турнири: ИМ Дејан СтојановскиКонечна табела:

1. Стојановски 9.5

2. Танчев 8.0

3. Менкиноски 7.5

4. Оровчанец 6

5. Мукаетов 5.5

6. Николов 5

7. Зафиров 3.5

8. Цветковски 3

9. Куков 3

10. Мишковски 1

11. Темков 0


Судија на турнирот: Вахидин Исмаили


Турнирите во ШК „Карпош“ се одржуваат редовно а од клубот ги покануваат сите шахисти да земат учество. Клубот води и внатрешна рејтинг листа за брзопотезен и забрзан шах.