drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Брзопотезни турнири во организација на ШК „Карпош“ - Стојановски максимално PDF Печати
Недела, 05 Април 2009 18:49

Во новите простории на шаховскиот клуб Карпош, на 03.04 2009 (петок) се одржа брзопотезен турнир на кој зедоа учество 11 шахисти. Првото место повторно му припадна на ИМ Дејан Стојановски со максимални 10 поени од исто толку одиграни партии. .


Зоран Танчев, мораше да се задоволи со второто место, додека третото го поделија Мукаетов и Николов. На турнирот настапи и ФИДЕ мајсторот Љубомир Илиќ.


stojanovski1

Максимални 10 поени од 10 партии : ИМ Дејан СтојановскиКонечна табела:

1. Стојановски 10.0

2. Танчев 7.5

3. Мукаетов 7.0

4. Николов 7.0

5. Илиќ 5.0

6. Раниќ 4.5

7. Оровчанец 4.0

8. Јанков 4.0

9. Мишковски 3.0

10. Куков 2.0

11. Цветкоски  1.0


Судија на турнирот: Вахидин Исмаили


Турнирите во ШК „Карпош“ се одржуваат редовно а од клубот ги покануваат сите шахисти да земат учество. Клубот води и внатрешна рејтинг листа за брзопотезен и забрзан шах.