drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Бидете дел од светското блиц првенство 2010 PDF Печати

Capture2Бидете и вие дел од светското блиц првенство 2010 кое ќе се одржи во Москва од 17-19 фебруари.Се прашувате како?Playchess.com заедно со Фиде светската шаховска организација како и Аерофлот-Москва се спонзори за тројца најдобро пласирани учесници на прелиминарните турнири кои стартуваат во вторник 19ти на полноќ.

 

.

Може да игра секој кој се регистрирал на Playchess.com сајтот.Регистрацијата се врши веднаш откако предходно ќе го симнете софтверот.Не се плаќа никаква уписнина.Сите детали се објаснети на англиски јазик тука :

Детали на англиски јазик

Ќе има 6 турнири прелиминарни и еден финален турнир.Секој може да настапи на колку сака прелиминарни турнири значи може ако сака да ги игра и сите.Најдобрите 10 од секој прелиминарен турнир се стекнуваат со право да настапат на финалниот турнир.

Термините за играње  се дадени во деталите.Најдобрите тројца од финалето кое се игра на 30 ти јануари сабота во 16 часот по наше време добиваат гратис патување и сместување во Москва за учество на блиц светското првенство кое како што реков ќе се одржи од 17-19 фебруари.Обезбедени се и дополнителни награди за учесниците во финалето.

Ова е прекрасна можност за сите нас, а особено за најдобрите меѓу нас блицери да настапат на ова првенство и да се прослават.Особено важи ова за еден блиц капацитет каков што е ИМ Дејан Стојановски да направи успех.