drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Марјан Митков нема проблем со 2700 PDF Печати
Петок, 22 Октомври 2010 15:52

mmitkovШахистите од највисока светска класа, оние со рејтинг поголем од 2700 поени, не му можат ништо на Марјан Митков. Интернационалниот мајстор од Скопје игра во голема форма на Европскиот Куп на Клубови кој оваа година се одржува во Пловдив, Бугарија. .

 

gambit-ecc-plovdiv

Митков е непоразен после пет одиграни партии, а ремизираше со големите ѕвезди Мамеѓаров и Камски, кои лани ги бранеа боите на Алкалоид. Во моментов има неверојатен рејтинг перформанс од 2722 поени. Покрај двете реми кои ги спомнавме, ремизираше и со силниот српски велемајстор Драган Шолак (2577), а забележа победи против интернационалните мајстори Ван дер Верф и Лемерс, и двајцата од Холандија.

„Гамбит Асеко Сее“ има 2 победи и 3 порази и денес ќе се обиде да се врати на 50% скор со победа против англискиот „Бетсон“.