drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Измени во Календарот на ШФМ, заврши изборот на Селектори PDF Печати
Четврток, 17 Февруари 2011 12:54

sfmНа седницата на Управниот Одбор на ШФМ, одржана на 16.02 во Скопје, беа донесени повеќе одлуки поврзани со натпреварувачкиот календар, а беше завршен и изборот за Селектор на женската шаховска репрезентација на Македонија. . И во следниот период женската репрезентација ќе ја предводи Ристе Менкиноски, додека на предходната седница Драгољуб Јаќимовиќ беше избран за селектор на машката шаховска репрезентација.

УО на ШФМ го утврди начинот на одредување учесници кои ќе настапат на Првеннството на Македонија во шах, кое ќе се одржи во мај оваа година во Скопје. На овој финален турнир ќе настапат 10 учесници, и тоа: победникот од последното Отворено првенство на Македонија, еден млад шахист по препорака на Стручниот одбор при ШФМ, пет најдобри шахисти од јануарската рејтинг листа и тројца најдобропласирани од Пролетниот отворен турнир кој ќе се одржи во март.

Изгласани се расписите за Пролетниот отворен турнир како и за Купот на ШФМ за 2011 кој исто така ќе се одржи во март во Скопје. Со ова, Календарот на ШФМ за 2011 претрпе промени. Наведените документи можете да ги преземете на сајтот: