drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Јануари 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
todor-mitrov-logo
Дамите го одбележаа 8-март PDF Печати
Петок, 11 Март 2011 23:29
sfmПо повод одбележувањето на Меѓународниот ден на жената - 8 март, Македонското здружение за култура, обичаи и традиции „Гороцвет“ во соработка со ШФМ организираше пригоден настан и дружење со повеќе истакнати наши шахистки. .

Во Галеријата Флора Арт во Скопје се организира изложба „Жената е најубавиот цвет“, а сликарот Живко А.Поповски - Цветин подари слика „Цветна шаховска табла“ и цветни минијатури на шахистките како подршка за развојот на шаховската игра во Македонија, а посебно за што поактивно и помасовно вклучување на шахистките во иднина.

sahistki-8mart

Присуствуваа претседателот на ШФМ Лидија Софревска, потоа Габриела Коскоска, Весна Секуловска, Билјана Веруш, Дилба Јовчевска, Павлина Пауновска, Лидија Кизова, Катерина Јоноска, Моника Стојковска и Бојана Бејатовиќ.

Повеќе фотографии можете да погледнете овде.