drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Започна Отвореното првенство PDF Печати
Сабота, 16 Јули 2011 19:52

sfmДенес во хотелот Дрим во Струга започна Отвореното првенство на Македонија во шах, турнир од меѓународен карактер на кој тројцата најдобропласирани домашни шахисти ќе изборат пласман за Шампионатот на Македонија во 2012 година. Сите резултати можете да ги следите овде. . На турнирот настапуваат 42 шахисти од 6 држави. Покрај домашните, дојдоа и шахисти од Бугарија, Србија, Словенија, Албанија и Украина.

Вкупно 18 шахисти се со меѓународни титули, од кои 3 велемајстори, 6 интернационални мајстори, 7 фиде мајстори, 1 женски интернационален мајстор и 1 женски фиде мајстор. Играч со највисок рејтинг е велемајсторот Звонко Станојоски (2491).

Партиите се играат секој ден од 16.30 часот.