drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Јануари 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
todor-mitrov-logo
Шахистите го одбележаа 11 Октомври PDF Печати
Петок, 14 Октомври 2011 13:46

sfmШахистите го одбележаа денот на народно-ослободителното востание 11 Октомври со два настани. Во Прилеп се одржа традиционалниот меч помеѓу Прилеп и Куманово, кој овој пат се играше на пет табли по забрзано темпо. . Се одиграа 50 партии а славеа гостите од Куманово со 27.5 - 22.5. Поединечно, најдобар резултат имаа ФМ Зоран Илиќ и Дејан Ѓеорѓиевски кои освоија по 9 поени од 10 партии, а во меѓусебниот дуел одиграа 1:1. Настанот измина во убава атмосфера и дружење помеѓу шаховските пријатели.

Во Скопје пак, во организација на ШК Карпош и во соработка со шаховските школи на Дејан Стојановски и Влатко Богдановски, се одржа турнир на кој настапија 30 шахисти. Се одиграа седум кола а победи ИМ Стојановски со 6.5 поени. Настапија повеќе искусни шахисти а турнирот беше убава прилика и за помладите да одиграат корисни партии.