drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Важна победа против Турција PDF Печати
Понеделник, 07 Ноември 2011 00:09
sfmЗначајна победа на нашата репрезентација денес против Турција, за враќање во средината на табелата и подобрување на атмосферата. Нашиот состав победи со 2.5 - 1.5 во возбудлив меч во кој освоивме два поени со црни фигури а само половина со бели. . Неочекуван пораз претрпе Георгиев на првата табла, но Недев и Станојоски победија а Чоловиќ ремизираше за конечен триумф.

makedonija-turcija

Македонија - Турција 2.5 : 1.5
Георгиев (2553) - Јилмаз (2515)   0:1
Недев (2493) - Кан (2465)   1:0
Чоловиќ (2451) - Фират (2393)   реми
Станојоски (2470) - Санал (2275)   1:0

Утре Македонија игра против силната Унгарија на осмата табла. Ова значи дека најверојатно мечот ќе можеме да го проследиме во живо, со оглед на тоа дека организаторот ги пренесува првите девет меча. Партиите почнуваат во 15.00

Линкови за следење на партиите во живо:
Официјалната страница на ЕП 2011
Playchess.com (потребна регистрација и инсталирање на софтвер)