drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Јануари 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
todor-mitrov-logo
Унгарците пресилни, голем поен на Панчевски PDF Печати
Понеделник, 07 Ноември 2011 23:32
sfmУнгарскиот состав предводен од Петер Леко се покажа пресилен за нашата репрезентација во која само Филип Панчевски освои поен, победувајќи го велемајсторот Золтан Гијмеши, кој има 210 поени повисок рејтинг. . На преостанатите три табли Унгарците забележаа три победи за напредок кон врвот, додека нас не очекува неизвесен меч со Исланд, репрезентација рангирана две места под нашата.

filip_otvoreno_2011
Без респект кон противниците: ИМ Филип Панчевски

Унгарија - Македонија 3:1
Леко (2720) - Георгиев (2553)   1:0
Беркеш (2705) - Недев (2493)    1:0
Балог (2662) - Чоловиќ (2451)  1:0
Гијмеши (2652)   - Панчевски (2442)  0:1

На табелата води Бугарија со 9 бода, пред Романија, Азербејџан, Франција и Грција со 8. Ние сме во моментов на 26 место со 4 освоени бода.