drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
ЕКУ и АМС со поддршка за „Шах во Училиштата“ PDF Печати
Четврток, 10 Ноември 2011 00:38
sfmИзвршниот директор на Европската шаховска унија, Владимир Шакотиќ, вчера беше гостин во Македонија и заедно со претседателката на ШФМ Лидија Софревска-Андонова и потпретседателот Благоја Богоевски, оствари средба со директорот на Агенцијата за млади и спорт, Лазе Поповски. .

ams-eku-sfm

На средбата беше разговарано за проектот „Шах во Училиштата“ кој со голем успех се применува во многу држави меѓу кои и Црна Гора и Србија. И Поповски и Шакотиќ го поддржаа овој проект во Македонија по што се очекува да се примени во одредена форма од следната учебна година.

topalov

Задоволство од соработката со АМС изрази и претседателката на ШФМ која најави дека следната година, по повод 40 години од одржувањето на Шаховската Олимпијада во Скопје, во нашата држава ќе гостуваат претседателот на ЕКУ Силвио Данаилов и еден од најсилните шахисти на денешницата, Веселин Топалов, кој во таа пригода ќе одигра симултанка во Скопје.