drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Одржано Генералното Собрание на ЕКУ PDF Печати
Четврток, 10 Ноември 2011 10:11
sfmЗа време на Европското првенство во Порто Карас, Грција, беше одржано генерално Собрание на Европската Шаховска Унија (ЕКУ) на кое беа донесени неколку одлуки. .

Една од одлуките се однесува на понудата за реми. Според оваа одлука, на официјалните натпреварувања организирани од ЕКУ нема да биде дозволена понуда на реми пред 40-тиот потег.

Втората одлука се однесува на кодот за облекување со кој се регулираат работите во овој дел за време на одигрувањето на партиите како и при доделување на награди итн...

И двете одлуки стапуваат на сила од 01 јануари 2012.