drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Само реми со аутсајдерот PDF Печати
Петок, 11 Ноември 2011 16:42
sfmСе очекуваше сигурна победа вчера против Луксембург за што подобар резултат на Европското првенство, но мечот заврши со разочарувачки 2-2 по поразитe на Георгиев на првата и Чоловиќ на третата табла. Резултат кој ја потврдува лошата форма на репрезентацијата . од која очекуваме победа во последниот меч со Велс за поправање на впечатокот.

Луксембург - Македонија 2:2
Беренд (2381) - Георгиев (2553)   1:0
Јеитц (2171) - Недев (2493)   0:1
Мосонг (2119) - Чоловиќ (2451)   1:0
Стеил-Антони (2104) - Станојоски (2470)   0:1

Крајно возбудлив финиш на Европското првенство: во борба за златото Ерменија и Германија водат со 13 бодови и во меѓусебен дуел ќе одлучат кој ќе биде Европски првак. Моменталниот резултат е 1:1 а во случај на нерешен исход на мечот и Азербејџан има шанси да ја одбрани титулата.