drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Промени во Шаховската федерација на Македонија PDF Печати
Вторник, 31 Јануари 2012 23:50

sfmНа 28 јануари во Скопје беше одржана Седница на Собранието на ШФМ на која се случија значителни промени. Имено, претседателката на ШФМ, Лидија Софревска-Андонова понуди оставка со цел да се изнајде друга личност која ќе може и натаму да обезбеди финансиски средства за федерацијата да продолжи квалитетно да функционира . , со оглед на тоа дека А.Д. Алкалоид Скопје не е повеќе спонзор на федерацијата. Бидејќи во моментот немаше адекватен кандидат, оставката не е прифатена. Делегатите се договорија актуелното раководство да продолжи да ја води федерацијата до наредната седница која е предвидена да се одржи до крајот на март.

Едногласно беа усвоени извештаите за работењето во минатиот период со оценка дека федерацијата успешно работела. Формирана е работна група која треба да работи активно за изнаоѓање решение, односно лице кое би застанало на чело на федерацијата.