drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Алкалоид е првак на Македонија за 2012 PDF Печати
Понеделник, 23 Јули 2012 10:18

sfmЕкипата на Алкалоид од Скопје е нов првак на Македонија. Фармацевтите со 5 победи и еден нерешен резултат се вратија на врвот на домашниот екипен шах, откако високо ги совладаа конкурентите БМ Кисела Вода и минатогодишниот првак Гамбит Асеко-Сее. . Единствена екипа која остана непоразена во мечевите со новиот првак беше ГШК Кочани.

alkaloid_prvaci

За Алкалоид настапија Русинот Андрејкин, Украинците Волокитин и Криворучко, и нашите шахисти: Недев, Станојоски, Панчевски, Богдановски, Јаќимовиќ, Чоловиќ и Стојановски.

БМ Кисела Вода го освои второто, а Гамбит Асеко-Сее третото место. Прволигашкиот статус го загуби екипата на ГШК Куманово.

Судии беа Иван Кочовски и Ицко Стојановски. Првенството се одржа во традиционалната база - хотелот Дрим во Струга.

Конечната табела, резултатите и сите останати статистики можете да ги погледнете овде.

Фото галерија од првенството можете да погледнете овде.