drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Јануари 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
todor-mitrov-logo
Две нови титули за наши шахисти PDF Печати
Понеделник, 15 Октомври 2012 14:34
sfmСветската шаховска федерација ФИДЕ денес официјално призна две нови меѓународни титули за македонски шахисти. Со титулата ФИДЕ мајстор се стекна Велески Роберт од Прилеп, а со титулата женски ФИДЕ мајстор Моника Стојковска од Скопје. .

Велески насловот го освои со постигнатиот рејтинг (2308 - поголем од 2300 што е услов за титулата), додека Стојковска со својот одличен резултат на неодамна завршената Шаховска Олимпијада во Истанбул каде освои 7,5 поени од 10 партии.

Им честитаме на двајцата!