drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Стојановски повторно Градски првак на Скопје PDF Печати
Недела, 09 Декември 2012 20:41

skopje-grbДејан Стојановски ја одбрани титулата Градски првак на Скопје, откако победи на Отвореното градско првенство кое овој пат се одигра по забрзано темпо. Скопскиот Интернационален мајстор освои 7 бода од 9 одиграни партии, . исто колку и Зоран Танчев и Трајко Недев, но со подобри дополнителни критериуми. Покрај главната награда, Стојановски заработи и нови 13 поени на рејтинг листата за забрзан шах.

Првенството се одржа во просториите на Општина Кисела Вода а учествуваа 81 шахист, меѓу кои и двајца шахисти од Бугарија и Полска, со што турнирот доби меѓународен карактер. Конечната табела и останатите статистики можете да ги погледнете овде.

Потсетуваме дека следниот викенд, во чест на 40 години од одржувањето на 20.Шаховска Олимпијада во Скопје 1972, ќе се одржи и Отворениот турнир во забрзан шах „Македонија 2012“.