drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Отворен турнир во брзопотезен шах Алкалоид PDF Печати
alk_mШаховскиот клуб Алкалоид на 24 февруари во хотелот Континентал во Скопје организира „Отворен турнир во брзопотезен шах Алкалоид“. . Ќе се играат 13 кола по Швајцарски систем, а темпо на игра е 3 минути по играч со додаток од 2 секунди за секој одигран потег. Наградниот фонд изнесува 47000 денари, а дополнително и награди во подароци. Право на учество имаат сите.

Овој турнир воедно ќе биде и прв брзопотезен турнир во Македонија кој ќе биде рејтингуван во ФИДЕ. Од Шаховскиот клуб Алкалоид  очекуваат масовноста да биде слична како и на турнирот во забрзан шах кој го организираа во ноември, а на кој зедоа учество 106 шахисти.

- Повеќе информации прочитајте во Расписот за турнирот