drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Кожул триумфираше на ОПЕН Карпош PDF Печати
Недела, 17 Март 2013 18:18
karpos_logoХрватскиот шахист Зденко Кожул триумфираше на ОПЕН Карпош откако славеше две победи во последните две кола против Неведничи и Георгиев. . Осум шахисти имаа скор од 7 поени но Кожул беше најдобар според дополнителните критериуми. Второто место му припадна на Максим Родштеин од Израел, а третото на Констатин Лупулеску од Романија.

kozul

Настапија 236 шахисти од 31 држава. 111 шахисти со меѓународни титули, од кои 52 велемајстори. Сите овие импозантни бројки зборуваат за квалитетот на турнирот кој го организира Општина Карпош, во соработка со ШК Гамбит Асеко Сее. Турнирот се одржа во хотелот „Александар Палас“.

На шаховскиот сервер Chess Results можете да ги погледнете сите статистички покаатели и да ги симнете партиите во PGN формат.

Погледнете ги листите на наградени учесници и учесници кои освоија норми за меѓународни титули.