drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Јануари 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
todor-mitrov-logo
Чоловиќ стана Велемајстор PDF Печати
Среда, 16 Октомври 2013 06:37
sfmАлександар Чоловиќ е најновиот македонски велемајстор. Тој од поодамна ги имаше освоено потребните норми за најпрестижната титула, но изостануваше последниот услов - рејтинг од најмалку 2500 поени. Во моментов, Чоловиќ има 2514 рејтинг поени . , со што се наоѓа на второто место на рејтинг листата на македонски шахисти.

colovic_big

Шахистот на скопски „Алкалоид“ долги години се натпреварува професионално на турнирите ширум Европа и светот. Велемајсторските норми ги освои на турнирите во Беране 1998, Малага 2005 и Бенаске 2007. Тој е деветти по ред македонски велемајстор.

Честитки!