drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Магнус Карлсен е новиот шаховски крал! PDF Печати
Петок, 22 Ноември 2013 21:34

sfmМагнус Карлсен е новиот Светски Првак откако по денешното реми во десеттата партија од мечот со Ананд, стигна до недостижна предност од 6.5-3.5. .

Во досегашниот тек од мечот, Карлсен победи 3 пати а 7 партии завршија со поделба на поенот. Само еднаш во деветтата партија Ананд успеа да му зададе посериозни проблеми на помладиот ривал, но направи превид и ја испушти последната шанса да го направи мечот поинтересен.

magnus-proslava
Магнус Карлсен ја прославува титулата!

Норвешкиот велемајстор на 22 годишна возраст е вториот најмлад Светски Првак, веднаш зад Гари Каспаров кој беше неколку месеци помлад кога се искачи на тронот. Тој истовремено е број еден на рејтинг листата на ФИДЕ. На повидок е нова ера!