drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Неполн месец до почетокот на Карпош Опен PDF Печати
Недела, 02 Март 2014 19:26

karpos_logoНајсилниот отворен турнир во Македонија и воопшто еден од најсилните отворени шаховски турнири во Европа и светот, Карпош ОПЕН, ќе се одржи од 29 март до 5 април 2014 . во хотелот Александар Палас во Скопје, а во организација на Општина Карпош а во соработка со ШК Гамбит Асеко - Сее. Наградниот фонд изнесува 25 000 евра а до овој момент пријавени се 173 шахисти од 38 држави. Од нив, 107 имаат меѓународни титули, а носители на највисоката титула - Велемајстор се 46 шахисти. Бројките се зголемуваат секојдневно.

karposbaner14

Моментално унгарецот Ференц Беркеш (2687) е носител на ранг листата. 17 шахисти имаат рејтинг повисок од 2600 поени. Од домашните шахисти највисоко рангиран е Трајко Недев, моментално рангиран на 40 место.

Официјалниот Распис на англиски јазик можете да го преземете овде.

Листата на пријавени играчи со сите промени можете да ја следите овде.