drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Георгиев победник на Карпош 2014 PDF Печати
Четврток, 10 Април 2014 00:00
karpos_logoЕден од најсилните ОПЕН турнири во светот, Карпош 2014, заврши со триумф на ВМ Кирил Георгиев од Бугарија. Поранешниот македонски репрезентативец се покажа во вистинско светло . и го заврши турнирот сам на врвот со освоени 7.5 поени. Георгиев покрај победничкиот пехар заработи парична награда од 5000 евра.

kiril_georgiev

ВМ Кирил Георгиев, победник на ОПЕН Карпош 2014


Парични награди освоија првопласираните 20 шахисти, но организаторот додели и многу специјални награди. Вака изгледа листата на наградени по категории:

Најдобри шахистки
ВМ Харика Дронавали
ИМ Караваде Еша
ЖИМ Давлетбајева Мадина

Шахисти со рејтинг 2201-2450

ИМ Смирнов Артем
ВМ Дражиќ Синиша
ИМ Дастан Мухамед Батухан
ВМ Тошиќ Мирослав
ИМ Санал Вахап
ВМ СТанојоски Звонко
ИМ Али Маранди Чемил Чан
ФМ Ахарон Офир

Шахисти со рејтинг 2001-2200
Цретник Урбан
Мегалос Константинос
Пастар Славен

Шахисти со рејтинг до 2000
Ајдин Каан Ајхан
Николовски Никола
Инјач Теодора

Најдобри македонски шахисти
ИМ Панчевски Филип
ВМ Јаќимовиќ Драгољуб
ВМ Чоловиќ Александар

Ветеран над 60 години
ИМ Пиаасетски Леон

Млад шахист до 18 години
Донченко Александер

Турнирот се одржа во хотелот Александар Палас во организација на Општина Карпош. И оваа година не треба да се напоменува дека турнирот беше одржан на највисоко ниво. Главен судија беше Иван Кочовски а помошници Венцислав Инкиов, Вахид Исмаили и Кире Николовски.

Конечната табела можете да ја погледнете овде.