drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Претседателот на ФИДЕ ја посети Македонија PDF Печати
Четврток, 17 Април 2014 15:18
sfmПретседателот на светската шаховска федерација ФИДЕ, Кирсан Иљумжинов, гостуваше во Македонија при што оствари средби со раководството на ШФМ, претседателот на МОК Васил Тупурковски и со директорот на АМС Марјан Спасески.


. ilumzinov_ams

На овие средби беше разговарано на повеќе теми, а најважната секако е проектот „Шах во училиштата“. Договорена е начелна поддршка за овој проект и најавено е потпишување Меморандум за соработка помеѓу ФИДЕ, АМС, МОН (Министерство за образование и наука) и ШФМ.


ilumzinov-tupurkovski-mok

Во просториите на МОК, Кирсан Иљумжинов се сретна со Васил Тупурковски при што беше разговарано за поддршка од нашиот МОК во иницијативата за вклучување на шахот во Зимските Олимписки Игри.

 

ilumzinov-bogoevski

Во разговор со претседателот на ШФМ Благоја Богоевски, договорена е поддршка за развојот на шахот во Македонија.