drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Јануари 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
todor-mitrov-logo
Алкалоид старо - нов првак PDF Печати
Понеделник, 28 Јули 2014 20:11

sfmЗаврши Екипниот шампионат на Македонија во шах. Победничкиот пехар го освои екипата на Алкалоид која забележа максимални 5 победи. . Првенството ќе биде запаметено по крајно слабиот одѕив - дури три екипи го откажаа учеството непосредно пред почетокот. За првпат во својата историја ГШК Кочани не настапи на завршниот турнир. Откажаа и екипите на Гостивар и БМ Кисела Вода, а екипата на Карпош која не обезбеди пласман учествуваше како замена по откажувањето на Гостиварчани.

„Фармацевтите“ предводени од силните Украински велемајстори Криворучко, Волокитин и Кузубов немаа никаков проблем во ваква конкуренција да ја одбранат титулата.

ekipno2014-tabela

Повеќе за турнирот на следниов линк.