drim1
novamakedonija
todor-mitrov-logo
Отворен турнир во брзопотезен шах, Скопје, 14 март 2015 Печати

Турнирите во брз шах, како и секогаш, предизвикуваат голем интерес кај шахистите и љубителите на древната игра.

Шаховскиот клуб Алкалоид  чини се како организатор секој следен шаховски настан да биде на што повисоко ниво.Овојпат на блицот учествуваа вкупно 123 шахисти од Македонија и соседните земји.

Се одиграа 13 кола, со темпо на игра 3 минути по играч, со додаток од 2 секунди за секој потег, почнувајќи од првиот.

Победи Филип Панчевски со 11 пред Дејан Стојановски со 10 поени. Двајцата интернационални мајстори се најмладите шахисти од првиот состав на ШК Алкалоид и можеби не зачудува што беа и најбрзи.

P3140011

Покрај редовните и специјални парични награди, беа поделени безброј подароци од асортиманот производи на Алкалоид АД-Скопје.

Деталите за турнирот се достапни на следниот линк

http://www.chess-results.com/tnr162336.aspx?lan=1

Табела

.

Rank

Name

Rtg

FED

Pts

BK.

награда

1

IM

PANCEVSKI Filip

2490

MKD

11

104½

14000

2

IM

STOJANOVSKI Dejan

2456

MKD

10

106½

10000

3

MLADENOVIC Stefan

2397

SRB

108

6000

4

DANOV Radi

2170

BUL

93

5000

5

GM

NEDEV Trajko

2488

MKD

9

106½

4000

6

GM

BOGDANOVSKI Vlatko

2433

MKD

9

102

3000

7

FM

STOJCEVSKI Zoran

2362

MKD

9

101½

2500

8

IM

KIZOV Atanas

2373

MKD

9

100½

2500

9

FM

BADEV Kiril

2352

BUL

9

96

2000

10

GJORGJIESKI Dejan

2195

MKD

9

94½

2000

11

VLADIMIROV Vladimir

2148

MKD

9

91½

1500

12

IM

KIROSKI Toni

2331

MKD

9

89½

1500

13

ZIBERI Said

2226

MKD

9

89

14

GM

STANOJOSKI Zvonko

2371

MKD

105

15

FM

RISTIC Nebojsa B

2313

SRB

100

16

GM

JACIMOVIC Dragoljub

2470

MKD

97½

17

STAVREV Nikolai

2317

BUL

95½

18

FM

STEFANOVSKI Dushan

2333

MKD

95

19

IM

MITKOV Marjan

2355

MKD

94½

20

FM

NIKOLOVSKI Nikola (најдобар до 18 години)

2021

MKD

91½

1000

21

KRSTEVSKI Vlatko (најдобар со рејтинг < 2200)

2153

MKD

86½

1000

22

LIKA Jakup (најдобар со рејтинг < 2000)

1949

MKD

8

100½

1000

23

IM

NIKOLOV Sasho

2396

BUL

8

94½

24

SARACI Nderim

2131

FID

8

93

25

FM

ANDONOVSKI Ljubisa

2346

MKD

8

92

26

FM

VELESKI Robert

2300

MKD

8

91

27

DANOV Lyubomir

2221

BUL

8

90½

28

IM

SADIKU Bedri

2241

FID

8

90

29

WIM

VELICKOVSKI-NEJKOVIC Maja (најдобра шахистка)

F

2201

SRB

8

89½

1000

30

FM

DINEV Dejan

2315

MKD

103½

31

STOINEV Metodi

2267

BUL

92½

32

KALISI Nazim (најдобар со рејтинг < 1800)

0

MKD

91½

1000

33

STOSEVSKI Ilija (најдобар преку 65 години)

2121

MKD

91

1000

34

GJORGJEVSKI Janco

1924

MKD

89

35

NIKOLOSKI Kire

2200

MKD

89

36

LIVAJA Mario

2336

SRB

88½

37

FM

MILOSEVIC Aleksandar

2289

SRB

87½

38

KRSTEV Emil

2137

MKD

85½

39

FM

KRALEVSKI Aleksander

2205

MKD

84

40

NYSRET Avidu

0

ALB

83½

41

FM

ILIC Zoran

2237

MKD

82½

42

FM

ILIC Ljubomir

2163

MKD

78½

43

STOJKOSKI Acko

2049

MKD

7

92½

44

LAZOV Toni

1996

MKD

7

89½

45

HRISTOSKI Ljubomir

0

MKD

7

88½

46

SALI Sahmedin

1965

MKD

7

88½

47

KOLLARI Sulejman

2110

ALB

7

86½

48

SARACI Osman

2152

ALB

7

86

49

ZAFIROV Mite

1858

MKD

7

86

50

ILCHOV Rosen

2163

BUL

7

84½

51

SEMSIU Agim

2075

MKD

7

82

52

MARKOVSKI Velo

2024

MKD

7

81

53

JANKOV Saso

2062

MKD

7

78½

54

BATKOSKI Nenad

1972

MKD

7

77½

55

DRPLJANIN Elmaz

2133

MKD

7

72

56

BEJATOVIC Bojana

F

2019

MKD

89½

57

TAIRI Krenar

1912

MKD

87

58

GOTOVUSA Goran

2139

MKD

85

59

MUKAETOV Zoran

2011

MKD

83½

60

RANIC Viktor

1969

MKD

83½

61

FAZLIJA Seljajdin

2051

MKD

82½

62

WIM

KOSKOSKA Gabriela

F

2043

MKD

81½

63

OROVCHANEC Nikola

2152

MKD

78

64

KUKOV Tode

2039

MKD

77

65

MEDARSKI Nikola

1939

MKD

75½

66

DIMITRIJEVIC Blagoja

1926

MKD

75½

67

KONSTANTINOV Aleksandar

1864

MKD

75

68

MIHAJLOVSKI Petre

2019

MKD

74½

69

VUKELIC Zvonimir

1892

MKD

73½

70

SOTIROV Dimitar

1773

MKD

6

83

71

BATKOSKI Igor

1903

MKD

6

80½

72

IVANOVSKI Miroslav

1853

MKD

6

79½

73

SURLOVSKI Dushko

1926

MKD

6

78½

74

ZDRAVESKI Aco

1767

MKD

6

78

75

CVETKOVSKI Slobodan

1876

MKD

6

76½

76

RISTOVSKI Pavle

1901

MKD

6

76

77

STOJANOV Ptolomej Petar

0

MKD

6

74½

78

TALESKI Vaso

0

MKD

6

73

79

NIKOLOV Kole

1808

MKD

6

72½

80

LAKINSKA Simona

F

1705

MKD

6

72

81

GJEORGJIEVSKI Done

1797

MKD

6

70½

82

HRISTOVSKI Trajche

1939

MKD

6

70

83

ANDREEV Andrey

0

BUL

6

69½

84

ATANASOV Sande

1923

MKD

6

68

85

PETROV Vancho

0

MKD

6

67½

86

VLAHOVIC Velimir

0

MKD

6

67

87

CHOLOVIC Hakija

0

MKD

6

66

88

MANESKI David

1638

MKD

86

89

BEROVIC Hivzo

0

MKD

78

90

ILKOVSKI Goce

1839

MKD

76½

91

STERJOVSKI Zoran

1722

MKD

70

92

STOLESKI Shane

0

MKD

67½

93

AJRULA Adnan

1887

MKD

5

84½

94

SPASOV Aleksandar

1764

MKD

5

79

95

TEVDOVSKI Zoran

1735

MKD

5

74½

96

BUZHAROVSKI Vlatko

1830

MKD

5

72½

97

KOTLAROVSKI Igor

0

MKD

5

71

98

VELKOVSKI Kristijan

1827

MKD

5

71

99

KJOSEV Vlatko

1690

MKD

5

71

100

GRABCHEVA Natalia

F

1623

BUL

5

71

101

VELJANOSKI Andrej

1555

MKD

5

70½

102

STANCHEV Mitko

1742

MKD

5

70

103

KRSTEVSKI Vladimir

1539

MKD

5

67

104

CIBREV Ivan

0

MKD

5

65½

105

STRUGOV Stojan

1605

BUL

5

64½

106

ALIEVSKI Rahim

0

MKD

5

62½

107

CAKONCHEV Hristijan

1793

MKD

5

61½

108

PETROVIC Lazar

1684

MKD

67½

109

DIMKOVSKI Stojancho

0

MKD

63½

110

GJORGJEVIKJ Nebojsha

0

MKD

54

111

CVETKOVSKI Zdravko

0

MKD

4

63

112

OMEROVIKJ Hamid

0

MKD

4

61½

113

TASEVSKI Daniel

0

MKD

4

60

114

JORDANOV Mihail

0

MKD

4

58½

115

GALESKI Gosho

0

MKD

4

56½

116

CIBREV Vladan

0

MKD

4

56½

117

JORDANOV Nikola

0

MKD

4

55½

118

DZIKA Zoran

1959

MKD

76

119

ZVEZDAKOSKI Matej

0

MKD

66½

120

MERDJANOSKI Voislav

0

MKD

64½

121

CAPESKI Ivan

0

MKD

3

62

122

MONEV Dejan

0

MKD

3

59

123

DIMITRIEV Ilija

0

MKD

1

52