drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
КАЛЕНДАР НА ШФМ за 2015 година PDF Печати
Понеделник, 16 Март 2015 09:37

 

sfm

По усогласување околу термините прецизиран е Календарот на ШФМ за 2015 година...

.

Домашни натпревари

1.

Божиќен викенд турнир КАРПОШ 2015

24.01.

2.

Викенд турнир ЦЕНТАР 2015

21.02.

3.

Отворен брзопотезен турнир АЛКАЛОИД 2015

14.03.

4.

Квалификации за Екипно првенство на Македонија

април,мај

5.

Екипно првенство на Македонија за млади до 16 години

април,мај

6.

Првенство на Македонија за момчиња и девојчиња

( до 08,10,12,14,16 и 18 години )

13.06.-18.06.

7.

Екипно првенство на Македонија

20.07.-26.07.

8.

Отворен турнир во забрзан шах АЛКАЛОИД 2015

07.11.

9.

Отворено првенство на Скопје

декември

Меѓународни натпревари

1.

Европско поединечно првенство, Ерусалим, Израел

23.02.-09.03.

2.

Меѓународен шаховски турнир „ Карпош Опен 2015", Скопје

27.03.-03.04.

3.

Европско поединечно првенство за жени, Чакви, Грузија

18.05.-31.05.

4.

Европски првенства за млади (рапид и блиц), Нови Сад, Србија

31.07.-06.08.

5.

Отворено меѓународно првенство на Македонија

22.08.-30.08.

6.

Европски поединечни првенства за млади (08-18), Пореч, Хрватска

20.09.-01.10.

7.

Европски Куп на клубови (мажи), Скопје, Македонија

17.10.-25.10.

8.

Европски Куп на клубови (жени), Скопје, Македонија

17.10.-25.10.

9.

Светски поединечни првенства за млади (08-18), Халкидики, Грција

24.10.-05.11.

10.

Европско екипно првенство, Рејкјавик, Исланд

12.11.-22.11.

 

Скопје,март 2015 година

Шаховска федерација на Македонија Иван Кочовски,стручен секретар