drim1
novamakedonija
todor-mitrov-logo
Карпош Опен 2015, извештај Печати

Иванишевиќ победник на Карпош Опен 2015

Јубилејниот, 5-ти по ред, Карпош Опен 2015 заврши со победа на српскиот велемајстор Иван Иванишевиќ, кој освои поени.Решавачка беше неговата победа во осмото коло против Зденко Кожул, поранешен европски првак и победник на третиот Карпош Опен во 2013 година.


Karpos Open 2015_winner

На турнирот учествуваа 234 шахисти од 27 држави.Меѓу нив 99 се носители на меѓународни титули, од кои 34 со највисоката велемајсторска титула.

Наградниот фонд од 16.000 € беше поделен на 20 редовни и 20 специјални награди.

Одличен настап на нашиот најперспективен шахист, 17 годишниот ФИДЕ мајстор Никола Николовски.

. По неубедливиот старт, 1 од 3, смогна сили да освои поени и заврши на делба од 10-18 место во еминенто друштво на квалитетни шахисти.

Сите детали за турнирот на http://chess-results.com/tnr160396.aspx?lan=1

Naslov-KarposhOpen-Izvestaj

Табела и наградени шахисти

mesto

SBr.

Ime

Rtg

FED

age

Poena

BK.

rtgP

FIDE

1

1

GM

Ivanisevic Ivan

2638

SRB

38

49½

2736

39

2

2

GM

Tkachiev Vladislav

2634

FRA

42

7

52½

2686

38½

3

13

GM

Kazhgaleyev Murtas

2561

KAZ

42

7

51½

2680

37½

4

6

GM

Markus Robert

2615

SRB

32

7

50

2658

38

5

4

GM

Kozul Zdenko

2630

CRO

49

7

49½

2672

39½

6

7

GM

Fier Alexandr

2601

BRA

27

7

49½

2655

37½

7

5

GM

Georgiev Kiril

2623

BUL

50

7

46½

2623

37

8

3

GM

Perunovic Milos

2632

SRB

31

7

46

2563

34

9

12

GM

Damljanovic Branko

2562

SRB

54

7

44½

2547

33½

10

8

GM

Nabaty Tamir

2590

ISR

24

48

2591

35½

11

28

GM

Arnaudov G. Petar

2461

BUL

29

47½

2539

34½

12

24

IM

Pancevski Filip

2485

MKD

27

47

2541

34

13

23

IM

Miron Lucian-Costin

2485

ROU

28

44

2452

33½

14

33

GM

Haznedaroglu Kivanc

2445

TUR

34

43

2467

33½

15

11

GM

Kraemer Martin

2577

GER

28

42

2562

32½

16

69

FM

Nikolovski Nikola

2332

MKD

17

42

2390

29½

17

16

GM

Djukic Nikola

2529

MNE

32

41

2441

31

18

18

GM

Kovacevic Aleksandar

2517

SRB

41

39½

2464

31½

19

65

FM

Koksal Ege

2339

TUR

19

6

49

2486

33½

20

34

GM

Drazic Sinisa

2439

SRB

48

6

47

2516

35

21

56

FM

Arat Ufuk Sezen

2361

TUR

19

6

47

2475

34

22

51

FM

Musat Adrian

2394

ROU

39

6

46½

2464

32

23

46

IM

Santiago Yago De Moura

2410

BRA

23

6

46½

2411

33

24

47

Radovanovic Nikola

2399

SRB

19

6

45½

2386

30½

25

48

WGM

Saduakassova Dinara

2398

KAZ

19

6

45

2436

32

26

10

GM

Vocaturo Daniele

2579

ITA

26

6

44½

2484

32½

27

50

IM

Enchev Ivajlo

2395

BUL

26

6

44½

2482

31½

28

31

GM

Kapnisis Spyridon

2455

GRE

34

6

44½

2465

33

29

30

GM

Antic Dejan

2457

SRB

47

6

44½

2443

33

30

25

GM

Kosic Dragan

2478

MNE

45

6

44

2444

32½

31

17

GM

Blagojevic Dragisa

2522

MNE

49

6

43

2461

32½

32

15

GM

Pavlidis Antonios

2539

GRE

22

6

42½

2433

30½

33

41

GM

Bogdanovski Vlatko

2413

MKD

51

6

42½

2352

30½

34

26

GM

Nedev Trajko

2470

MKD

42

6

42

2420

31½

35

20

IM

Leniart Arkadiusz

2488

POL

24

6

41

2453

32½

36

19

GM

Mastrovasilis Athanasios

2506

GRE

36

6

41

2419

31

37

22

IM

Kuzmicz Krystian

2485

POL

28

6

41

2418

31½

38

9

GM

Palac Mladen

2581

CRO

44

6

41

2336

28

39

32

IM

Annaberdiev Meilis

2446

TKM

30

6

39½

2276

27

40

114

Dogan Nazmi Can

2135

TUR

30

6

38½

2377

27½

41

110

FM

Kacakovski Dimitar

2150

MKD

51

6

37½

2289

27

42

40

GM

Stanojoski Zvonko

2418

MKD

51

48½

2466

33

43

54

IM

Mazi Leon

2382

SLO

56

48

2441

32½

44

38

IM

Doncea Vladimir

2421

ROU

29

47

2500

33½

45

45

GM

Jacimovic Dragoljub

2411

MKD

51

45½

2365

31½

46

72

FM

Dinev Dejan

2317

MKD

46

44½

2341

28

47

95

Giannoulakis Labros

2217

GRE

14

44

2304

27½

48

21

GM

Drenchev Petar

2486

BUL

38

43

2385

31½

49

29

IM

Kanmazalp Ogulcan

2458

TUR

23

43

2375

32

50

59

FM

Markoja Boris

2353

SLO

17

43

2318

29½

51

42

GM

Tosic Miroslav

2413

SRB

55

43

2283

27

52

67

IM

Akhmetov Ayan

2335

KAZ

18

42½

2367

29½

53

70

FM

Dimic Pavle

2320

SRB

18

41½

2273

28

54

82

WIM

Blagojevic Tijana

2268

MNE

18

41½

2251

27½

55

83

FM

Tsakiris Haralambos

2265

GRE

19

41½

2242

27½

56

103

Petrov Georgi

2174

SRB

52

41

2315

27½

57

63

FM

Percivaldi Martin

2344

DEN

16

41

2231

26½

58

76

IM

Ilic Zoran S

2295

SRB

60

41

2216

25

59

35

IM

Dourerassou Jonathan

2438

FRA

26

40½

2352

30½

60

58

IM

Nikolov Sasho

2355

BUL

57

39

2309

29

61

68

Theodorou Nikolas

2334

GRE

15

39

2295

30

62

154

Gountras Klearhos

2005

GRE

33

39

2252

24½

63

43

GM

Ivanov Mikhail M

2412

RUS

46

38½

2257

29

64

141

Manelidis Savvas

2051

GRE

26

36½

2179

22½

65

94

Demircioglu Emre

2219

TUR

36

36½

2146

25

66

27

GM

Abramovic Bosko

2462

SRB

64

5

44½

2377

31

67

71

Vucinic Gojko

2320

SRB

18

5

43½

2284

28

68

52

IM

Todorovic Goran N

2388

SRB

54

5

43½

2247

27

69

73

Janzelj Tim

2305

SLO

21

5

43

2267

26½

70

78

FM

Andonovski Ljubisa

2290

MKD

55

5

43

2214

29

71

57

FM

Yurtseven Melih

2356

TUR

19

5

41½

2275

27½

72

116

FM

Baglan Esat

2134

TUR

19

5

41½

2259

26½

73

55

IM

Dancevski Orce

2370

MKD

45

5

41½

2251

27

74

62

FM

Marjanovic Dejan

2346

BIH

19

5

41

2287

29

75

91

Tuncer Tuna

2234

TUR

15

5

41

2185

23½

76

125

Halmeenmaki Tuomo

2113

FIN

47

5

40½

2319

22

77

104

Bolat Ahmet

2170

TUR

22

5

40½

2294

26½

78

120

FM

Sevgi Volkan

2122

TUR

16

5

40½

2239

26

79

37

IM

Arsovic Zoran

2428

SRB

48

5

40½

2126

24

80

89

FM

Hadzimanolis Antonios

2239

GRE

37

5

40

2326

27

81

60

Potpara Nikola

2353

MNE

22

5

40

2290

28

82

44

IM

Arsovic Goran

2412

SRB

48

5

40

2244

27½

83

81

FM

Bubalovic Davorin

2268

CRO

56

5

39½

2258

25

84

90

FM

Vragoteris Antonios

2238

GRE

51

5

39½

2230

27

85

107

Gantar Jan

2162

SLO

23

5

39½

2218

25½

86

129

Saraci Nderim

2108

FID

19

5

39½

2202

22

87

155

Olcum Ahmet

2003

TUR

19

5

39

2199

23½

88

77

Kanakaris Georgios

2291

GRE

24

5

39

2174

26

89

79

FM

Veleski Robert

2279

MKD

43

5

39

2174

25½

90

157

CM

Uzumcu Ahmet Utku

1983

TUR

11

5

38½

2273

23½

91

142

Unver Cumali

2044

TUR

35

5

38½

2215

23½

92

80

IM

Zupe Miran

2277

SLO

55

5

38½

2116

25½

93

119

Sidiropoulos Nikolaos

2123

GRE

39

5

37

2209

22½

94

39

IM

Yanev Tihomir

2419

BUL

24

5

37

2169

25½

95

96

FM

Lopez Jasel

2211

ARU

21

5

37

2166

25

96

108

WIM

Unuk Laura

2158

SLO

16

5

37

2154

24½

97

88

Pecurica Milos

2240

MNE

21

5

36½

2109

24½

98

180

Gulsoy Mustafa Alpago

1842

TUR

15

5

36

2146

19½

99

181

FM

Aydincelebi Kagan

1832

TUR

12

5

36

2071

20½

100

102

Burcu Cagatay

2174

TUR

19

5

36

2006

23½

101

105

WIM

Eric Jovana

2166

SRB

23

5

34

2110

24

102

84

Janev Pavel

2262

BUL

23

44½

2219

26½

103

14

GM

Zelcic Robert

2553

CRO

50

42½

2308

30

104

64

IM

Maksimovic Branimir

2339

SRB

60

42

2231

28½

105

122

Exizoglou Dimitrios

2122

GRE

47

42

2172

23

106

111

Tsaknakis Zisis

2149

GRE

16

41

2212

24½

107

100

WFM

Miladinovic Lena

2190

SRB

22

41

2180

24½

108

140

Sahin Ozgun

2054

TUR

22

41

2161

20

109

159

Kalofonos Panayotis

1975

GRE

16

40½

2209

21

110

128

Stefanov Emil

2110

BUL

16

40½

2049

19½

111

136

Spirliadis Achileas

2087

GRE

27

39½

2198

22½

112

66

FM

Emiroglu Cankut

2338

TUR

20

39½

2181

27½

113

146

Garabetyan Arno

2035

TUR

44

39½

2148

22½

114

158

Dedebas Emre Emin

1980

TUR

14

39½

2140

22

115

74

FM

Soysal Serkan

2302

TUR

19

39½

2130

24

116

75

IM

Cvetkovic Srdjan

2296

SRB

69

39

2136

25

117

118

Vrban Rok

2124

SLO

24

39

2070

22½

118

99

FM

Ilic Ljubomir

2193

MKD

59

38½

2170

25½

119

132

CM

Ozen Bahadir

2092

TUR

15

38½

2108

21½

120

113

Hrisomalis Theodoros

2138

GRE

22

38½

2099

24½

121

85

Sahitaj Naim

2259

FID

42

38½

2059

22½

122

109

Saraci Osman

2152

ALB

52

38

2072

22½

123

93

FM

Sorgic Dragan

2220

SRB

54

37½

2009

22½

124

124

Lazov Toni

2115

MKD

15

37

2108

20

125

138

WFM

Stojkovska Monika

2063

MKD

22

37

2052

21

126

166

CM

Can Isik

1923

TUR

10

36½

2130

23

127

101

Zugaj Fjodor

2187

SLO

41

36½

2042

22

128

185

Gulden Egemen

1803

TUR

15

36

2152

21½

129

194

Mihov Filip

1705

MKD

15

35½

2105

20½

130

115

Drnovsek Nejc

2135

SLO

25

35

2055

23½

131

162

Emmanouilidis Athanasios

1946

GRE

27

35

1960

19

132

139

WIM

Velickovski-Nejkovic Maja

2061

SRB

42

35

1910

19

133

134

Krstev Emil

2092

MKD

53

34½

2007

20

134

176

Ajrula Adnan

1858

MKD

54

33½

1966

18

135

178

Aksoy Ayca

1850

TUR

15

32½

1940

19½

136

53

IM

Codenotti Marco

2385

ITA

18

4

45

2274

28

137

49

FM

Kerigan Demre

2397

TUR

22

4

44½

2187

27

138

149

Vassilev Martin

2018

BUL

13

4

43½

2237

22

139

87

Peczely Sebastian Zsombor

2254

HUN

16

4

42

2201

26

140

133

Gokerkan Cem Kaan

2092

TUR

15

4

41

2204

24

141

98

FM

Hristodorescu Daniel

2194

ROU

44

4

40½

2055

24

142

153

Grebstad Kjell Borre

2009

NOR

36

4

40

2100

21½

143

117

Karaokcu Erkin

2130

TUR

21

4

39½

1976

20½

144

163

Taylor Robert Graham

1946

WLS

71

4

39

2047

20

145

169

Kuruz Yusuf

1913

TUR

35

4

38

2095

20

146

137

Gjorshev Ljupcho

2084

MKD

59

4

38

2002

19

147

183

Daghan Devran

1820

TUR

16

4

37

2105

19½

148

165

Yazici Ugur Doga

1928

TUR

15

4

37

2093

20

149

106

Glavinac Goran

2166

MKD

40

4

37

2042

22½

150

147

Peev Kosta

2030

MKD

18

4

36½

1980

20

151

143

Gurel Ahmet Unal

2038

TUR

29

4

36

2035

21

152

151

Minas Ioannis

2013

GRE

28

4

36

1995

21

153

112

Vladimirov Vladimir

2148

MKD

45

4

35½

2018

23

154

148

Bejatovic Bojana

2026

MKD

21

4

35½

1884

19

155

198

Kurekci Ferit Tuna

1658

TUR

12

4

35

2067

18

156

173

Georgieva Emilia

1882

BUL

48

4

34½

1927

18

157

182

WCM

Okuyaz Duru

1829

TUR

13

4

34½

1886

17

158

121

Dmitrovic Zoran

2122

MKD

60

4

34½

1881

18

159

174

Batkoski Nenad

1879

MKD

57

4

34

1960

18

160

156

Jeremic Milan

1997

MKD

53

4

33

1929

18½

161

160

Harstad Christian

1951

NOR

47

4

33

1910

15½

162

127

Kollari Sulejman

2110

ALB

25

4

30½

1705

15

163

230

Stojanov Ptolomej Petar

0

MKD

16

4

29½

1747

14

164

171

Cvetkovski Slobodan

1885

MKD

56

4

28½

1812

16

165

203

Lakinska Simona

1605

MKD

16

4

26

1864

11½

166

97

Issakainen Ari

2195

FIN

54

41½

2045

23

167

126

Vidic Miha

2112

SLO

25

39

2058

20½

168

130

WIM

Yordanova Svetla

2101

BUL

39

38½

2020

19½

169

207

Dolgun Can

1547

TUR

10

36

1905

15

170

172

Minko Dmitry

1885

RUS

11

35

1839

16½

171

123

WFM

Arsovic Jelena

2119

SRB

35

35

1789

16

172

161

Konstantinov Aleksandar

1947

MKD

17

34½

1983

18½

173

152

Markovski Velo

2011

MKD

57

34½

1889

19

174

168

Eldemir Goksu

1919

TUR

15

34½

1863

16½

175

175

Bal Enes Emre

1859

TUR

20

34½

1863

16

176

131

Stosevski Ilija

2096

MKD

68

34½

1850

18

177

177

Vasilevski Igor

1852

MKD

41

34

1907

15½

178

189

Tsintsar Zoran

1770

GER

52

34

1898

16

179

190

Aksoy Atilla

1758

TUR

43

34

1874

15½

180

167

Gjorgjevski Janco

1921

MKD

52

34

1863

16

181

150

FM

Hadzi - Manev Ljubomir

2016

MKD

71

33½

1873

18

182

186

Jovchev Riste

1803

MKD

15

32½

1899

16½

183

187

Nikolovski Martin

1795

MKD

21

32½

1878

16½

184

192

Tevdovski Zoran

1735

MKD

34

32

1910

15½

185

201

Can Isil

1636

TUR

10

30½

1907

15

186

226

Oztekin M.Ferit

0

TUR

25

30½

1752

14½

187

195

Petrovic Lazar

1694

MKD

13

29½

1754

12½

188

196

Simsek Meltem

1683

TUR

25

27

1738

12

189

184

Zdravkovic Dragan S

1806

SRB

52

3

34½

1821

16

190

145

Arizanov Tome

2037

MKD

62

3

34

1846

17

191

206

Veljanoski Andrej

1555

MKD

11

3

34

1738

13

192

199

Kovachevski Georgi

1655

MKD

42

3

33½

1837

14

193

164

Milanovic Maja

1935

SRB

20

3

33½

1701

17

194

188

Karatrajkov Nikola

1794

MKD

69

3

33½

1685

14

195

208

Topalov Nikola

1544

MKD

67

3

32½

1742

14

196

213

Kosteski Mile

1427

MKD

13

3

30

1634

12

197

218

Dimkovski Stojancho

0

MKD

18

3

30

1527

10

198

179

Vukelic Zvonimir

1850

MKD

73

3

29½

1705

13½

199

229

Stanchev Mitko

0

MKD

43

3

29½

1700

13½

200

214

Ekinci Berkay

1416

TUR

11

3

29½

1630

11

201

209

Krstevski Vladimir

1539

MKD

40

3

29

1631

11

202

191

Gjeorgjievski Done

1747

MKD

18

3

28½

1822

15

203

205

Velkovski Kristijan

1583

MKD

12

3

28½

1672

12

204

200

Kjosev Vlatko

1653

MKD

36

3

26

1606

11

205

215

Minko Uliana

1186

RUS

45

3

26

1147

9

206

92

WFM

Marjanovics Annamaria

2230

HUN

14

39½

2189

20

207

135

Sidorov Anton

2090

RUS

13

34

1870

15

208

193

Nikolov Kole

1706

MKD

63

33½

1676

13½

209

202

Manova Ivana

1618

MKD

14

33

1746

13

210

228

Smilevski Kiril

0

MKD

73

32

1722

13½

211

210

Sinik Yagmur

1474

TUR

10

29½

1630

11

212

211

Minko Olga

1441

RUS

13

29

1513

10½

213

204

Danchevski Gorast

1587

MKD

14

28½

1222

11

214

212

Hayrat Mehmet Emir

1433

TUR

10

28½

1177

215

220

Eftovska Lea

0

MKD

12

26½

1311

216

86

Budima Armend

2255

FID

46

2

33½

1857

15

217

227

Sanlisavas Murat

0

TUR

24

2

30

1649

10

218

223

Jordanov Nikola

0

MKD

12

2

28½

1574

10

219

225

Kochevski Kiril

0

MKD

11

2

27½

867

7

220

222

Jordanov Mihail

0

MKD

11

2

27

1276

221

234

Zvezdakoski Matej

0

MKD

10

2

26½

845

8

222

231

Taleski Vaso

0

MKD

57

2

26

1339

8

223

221

Eftovski Mateo

0

MKD

12

2

25½

1342

224

216

Bajrami Zubejr

0

MKD

10

2

25

1221

5

225

219

Drazic Dusan

0

SRB

12

2

25

1030

3

226

217

Cakonchev Hristijan

0

MKD

17

2

22½

1058

5

227

197

Silivri Volkan Resat

1660

TUR

59

29

1811

7

228

232

Vlahovic Velimir

0

MKD

11

28½

1481

229

233

Zrmanovska Mihaela

0

MKD

8

1

28½

1019

9

230

170

Atanasov Sande

1886

MKD

56

½

22½

1580

231

224

Kocev Vasil

0

MKD

46

0

26

1132

0

232

36

IM

Reyhan Dogan Heval

2436

TUR

37

0

26

0