drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Шаховски турнири за млади PDF Печати
Четврток, 10 Јануари 2008 19:19

1. Во огранизација на шаховската школа “Гамбит“ од Скопје и Шаховската федерација на Македонија од 17.01 - 20.01 2008, со почеток од 12 часот ќе се одржат два турнири во шах за млади. Право за настап на првиот турнир имаат деца до 10 години и помлади, а на вториот турнир до 14 години и помлади.

2. Турнирот се игра по швајцарски систем од 7 круга, со темпо на игра од 1 час по играч, со додаток од 10 секунди за секој одигран потег. Запишувањето на потезите е задолжително до крајот на партијата.

3.  Распоред на игра
17.01        I коло
18.01        II и III коло
19.01        IV и V коло
20.01        VI и VII коло

4. При делба на место одлучува

а)  Прогрес
б)  Бухолц
в)  Поголем број на победи
г)  Меѓусебна средба
д) Ждрепка

5. Уписнината изнесува 350 денари и се уплаќа пред почетокот на турнирот.

6. За тројцата првопласирани се обезбедени Пехар, Медали, Дипломи и Шаховски книги.

7. Судија на турнирот е Ицко Стојановски од Скопје

8. Пријавување за турнирите се врши на тел. 077/542-757 и 075/475-051Скопје, 08.01 2008
Ш.Ш. “Гамбит“ - Скопје
Шаховска федерација на Македонија
.