drim1
novamakedonija
todor-mitrov-logo
XXIV Екипно првенство на Македонија Печати

Струга, 20-26 јули 2015

Убедлив триумф на Алкалоид

Екипата на Алкалоид, како што се очекуваше, го освои првото место со максимални 14 бодови.Во решавачкиот меч од последното коло против Гамбит Ассеко-СЕЕ забележа победа од 4:2.Покрај домашните играчи во екипата настапија и пет познати светски имиња, врвните велемајстори Јаковенко, Томашевски, Иванчук, Андрејкин и Криворучко.

Се надеваме дека нашиот шампион ќе има забележителен настап на овогодишниот Куп на европски клубови во Скопје.

Табела

м

Екипа

1

2

3

4

5

6

7

8

бод.

поени

рез.

KН

1

Алкалоид, Скопје

*

4

6

6

6

14

38½

0

3164

2

Гамбит Ассеко-СЕЕ, Скопје

2

*

5

5

12

32

0

2605

3

Гостивар, Гостивар

0

*

3

4

4

9

19½

0

1615

4

ГШК Куманово, Куманово

½

1

3

*

3

3

4

4

7

18½

1

1488

5

Стево Патако, Битола

½

1

3

*

4

4

7

18½

1

1464

6

Прилеп, Прилеп

½

2

3

*

5

17½

0

1429

7

Карпош, Скопје

0

½

2

2

*

2

14

0

1131

8

4-ти Ноември, Битола

0

½

2

2

2

½

*

0

0

824

 

Сите партии и детали за турнирот на http://chess-results.com/tnr181154.aspx?lan=1


.