drim1
novamakedonija
khantry design
FIDE - Светска Шаховска Федерација, банер
ecu-baner
Април 2018
По Вт Ср Че Пе Са Не
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
todor-mitrov-logo
Информации
# Наслов на артиклот
1 КАЛЕНДАР НА ШФМ за 2015 година
2 Започна 41та Шаховска Олимпијада
3 Алкалоид старо - нов првак
4 Завршија првенства за млади
5 Завршија Квалификациите за Екипното првенство
6 Календар на ШФМ за 2014 година
7 Претседателот на ФИДЕ ја посети Македонија
8 Младите на Алкалоид настапија во Грција
9 Георгиев победник на Карпош 2014
10 Неполн месец до почетокот на Карпош Опен
11 Предлог календар на ШФМ за 2014 година
12 ИМ Војиновиќ победи на Отвореното првенство на Скопје
13 Магнус Карлсен е новиот шаховски крал!
14 Чоловиќ стана Велемајстор
15 ВМ Кирил Георгиев одигра симултанка по повод 8ми септември
16 Алкалоид убедливо до титулата
17 Богдановски е првак за 2013 година
18 Панчевски ја брани титулата
19 Екипно првенство 2013 - Состави
20 Пријавување на состави за Екипното првенство до 30 јуни
21 Брзопотезен турнир на ШСГС - Распис
22 Убав успех на Велески во Солун
23 Велемајсторски бал за Панчевски
24 Жална вест: Почина ИМ Никола Васовски
25 Стојчевски прв на Меморијалот „Руди Алибегов“
26 Важна информација за шахисти со освоени норми
27 Објавен календарот за 2013
28 Кожул триумфираше на ОПЕН Карпош
29 Започна ОПЕН Карпош
30 Симултанка на ИМ Илиевски во Општина Илинден
31 Кирил Георгиев победи на Божиќниот турнир
32 Недев победник на „Македонија 2012“
33 Стојановски повторно Градски првак на Скопје
34 Одржан меѓународен турнир за лица со оштетен вид
35 Новоселски победи на рапидот на Алкалоид
36 Две нови титули за наши шахисти
37 Панчевски ја освои титулата
38 Започнува Отвореното првенство на Македонија
39 Алкалоид е првак на Македонија за 2012
40 Во Струга започна Екипното првенство на Македонија
41 4 Ноември го откажа учеството на Екипното првенство
42 Екипно првенство на Македонија - Состави
43 Во тек се младинските првенства на Македонија
44 Карпош и 4 Ноември се пласираа на Екипното првенство
45 Не се одигра првиот натпревар од квалификациите
46 Кирил Георгиев е победник на ОПЕН Карпош 2012
47 ОПЕН Карпош започнува утре, партиите во живо
48 Правилник за Квалификации за Екипно првенство
49 Благоја Богоевски е нов претседател на ШФМ
50 Седница на Изборно Собрание на ШФМ на 31 март
51 Три екипи ќе играат за пласман на Екипното првенство
52 Дружењето за осми март прераснува во традиција
53 Регистрацијата на клубовите е до 15 март
54 Промени во Шаховската федерација на Македонија
55 Изборно Собрание на ШФМ на 28 јануари
56 Среќни празници од FIDE и ECU
57 ФИДЕ воведува рејтизи за „Блиц“ и „Рапид“
58 Максимална победа за крај, пласман според рејтингот
59 Само реми со аутсајдерот
60 Одржано Генералното Собрание на ЕКУ
61 ЕКУ и АМС со поддршка за „Шах во Училиштата“
62 Македонија во лоша серија
63 Пораз од Исланд, нова победа на Панчевски
64 Унгарците пресилни, голем поен на Панчевски
65 Важна победа против Турција
66 Максимално против Кипар, денес против Турција
67 ЕП 2011 второ коло: минимален пораз од Црна Гора
68 Започна Европското првенство, Македонија поразена од Израел
69 Црногорецот Кривокапиќ победи во Карпош
70 Селекторот Јаќимовиќ го објави списокот
71 Шахистите го одбележаа 11 Октомври
72 Роберт Маркуш прв носител на ОПЕН Скопје
73 Chess-Results на Македонски!
74 Гамбит Асеко-Сее е екипен првак за 2011
75 Коскоска е првак на Македонија за 2011 година
76 Второто коло без изненадувања
77 Започнаа Екипното и Женското првенство
78 Екипно првенство на Македонија - Најава
79 Женско првенство на Македонија - Најава
80 ИМ Димитар Илиевски одбележа неколку јубилеи
81 Известување за резервации за Екипното првенство
82 Панчевски победи на Отвореното првенство
83 Започна Отвореното првенство
84 Бизнис Милениум и Куманово се враќаат во елитата
85 Европски турнири за месец мај
86 Одиграни две кола од Квалификациите за Екипното првенство
87 Во недела започнува Јуниорската лига
88 Започнаа квалификациите за Екипното првенство
89 Роберт Маркуш победник на „ОПЕН Карпош“
90 Првенство на Македонија во шах за 2011 - најава
91 ОПЕН Карпош - нов Распис
92 Менкиноски е победник на Пролетниот ОПЕН
93 Започна Пролетниот ОПЕН
94 Уште два дена до почетокот на Пролетниот ОПЕН
95 Заврши екипниот куп, пехарот за „Алкалоид - тренери“
96 Дамите го одбележаа 8-март
97 Уште неколку дена до почетокот на Купот на ШФМ
98 Пролетен отворен турнир - Измена
99 Европски турнири за месец март
100 Измени во Календарот на ШФМ, заврши изборот на Селектори
101 Алкалоид АД - Скопје, спонозор на ШФМ
102 Органи и стручни тела во ШФМ
103 Календар на ШФМ за 2011
104 Европски турнири за месец февруари
105 Прво Отворено првенство на Македонија во забрзан шах
106 Чоловиќ триумфираше вчера, Стојановски севкупно
107 Конкурс за селектори
108 Лидија Софревска Андонова е нов Претседател на ШФМ
109 Седницата на Собранието на ШФМ закажана за 5 декември
110 Македонија се вклучува во активностите на БШФ
111 Трајко Недев победник на викенд турнирот на Општина Карпош
112 ВМ норма за Митков, ИМ норма за Стојчевски
113 Марјан Митков нема проблем со 2700
114 Гамбит Асеко на Европскиот куп на клубови
115 Симултанка на ВМ Јаќимовиќ во Св.Наум
116 Чоловиќ победник на меморијалот „Руди Алибегов“
117 Ново раководство на ШФМ
118 Екипно првенство во шах на Македонија -пријавени состави - 2010
119 Средба на г-нот Ијумжинов со председателот на ШФМ г-нот Петар Гичаровски - 2010
120 Екипното првенство во шах на Македонија 2010-според календарот
121 Предлог од УО на ШФМ до шахистите на Македонија во врска со престојното екипно првенство 2010
122 Бизнисмените и Водаџиите патници во прва лига - 2010
123 Квалификации за екипно 2010- Резултати група А и термини за доигрување
124 Резултати 3то коло група Б- Квалификации 2010
125 Пријавени екипи за Куп на Македонија во шах - 2010
126 Квалификации за екипно првенство на Македонија во шах 2010- 2 коло
127 Распис за Екипен Куп на Македонија во шах - 2010
128 Квалификации за екипно првенство-резултати 1 коло-2010
129 10-то поединечно и екипно првенство на Европа за млади во забрзан и брзопотезен шах - Суботица 2010
130 Извештај за активностите на ШФМ за 2009
131 Записник од 19та седница на УО и Правилник и распоред -термини за квалификации 2010
132 Информација за групите за квалификации за екипно на РМ - 2010
133 Информација за квалификациите 2010
134 Правилници за регистрација на клубови и квалификации 2010
135 Бизнисмените победија 2010
136 Меч на црно-Бизнис Милениум анте портас
137 Календар на ШФМ за 2010 година
138 Прес конференција на ШФМ 2009
139 IN MEMORIAM
140 Chess.com.mk се враќа!
141 Купот е откажан!
142 Информација за квалификациите за екипното првенство на Македонија
143 Годишно собрание на ШФМ - Записник
144 Брзопотезни турнири во организација на ШК „Карпош“ - Стојановски максимално
145 Отворен меѓународен турнир „Медитеран 2017“, Риека, Хрватска.
146 Брзопотезни турнири во организација на ШК „Карпош“
147 Квалификации за екипно првенство на Македонија во шах - Правилник
148 Закажано е Годишно собрание на Шаховската федерација на Македонија
149 Записник од Седница на УО на ШФМ, одржана на 18 март 2009
150 Премиерот Груевски се сретна со претседателот на ECU Борис Кутин
151 Пуштени во употреба новите простории на ШК „Карпош“
152 Брзопотезни турнири на ШК „Гамбит“ 26.02
153 Поставување на голема шаховска табла на отворено во Прилеп
154 Брзопотезни турнири на ШК „Гамбит“
155 Отворена е новата шаховска школа на ИМ Дејан Стојановски
156 Менкиноски избран за најдобар спортист на Струга за 2008
157 Поединечно Европско првенство во шах Будва 2009 - специјална понуда
158 “Допинг скандалот што го потресе шаховскиот свет“
159 Предлог календар на ШФМ за 2009
160 Две нови меѓународни титули за наши шахисти
161 Поединечно Европско првенство во шах Будва 2009 - најава
162 Зимски турнири во Нови Сад - најава
163 Известување од Агенција за млади и спорт